Proste, ale ważne wskazówki, co warto zabrać ze sobą na jednodniową wycieczkę w góry w czasie lata.
Pamiętajmy, aby dobrze przygotować się do trekkingu w góry trzeba dobrze spakować plecak. Zabieramy ze sobą niezbędne rzeczy, których być może będziemy potrzebować w górach. Elementy, które mogą poczekać na powrót do domu, powinny czekać na nas w domu tak, aby niepotrzebnie nie obciążać naszych pleców. Pamiętaj jak wypchasz swój plecach dużą ilością ciężkich rzeczy, wycieczka może być męcząca.🏞️🌄
📝Na dole artykułu checklista do pobrania!!!
Oto lista rzeczy, które każdy turysta powinien spakować do swojego plecaka na jednodniową wycieczkę w góry:
1. Woda- nie zapomnij o butelce z wodą lub innymi napojami izotonicznymi, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie. Musisz mieć odpowiednią ilość wody. Pamiętaj, żeby wziąć ze sobą butelki lub pojemniki, które będą wystarczające na całą wycieczkę. Jeśli wiesz, że na szlaku są dostępne źródła wody pitnej, możesz wziąć mniej wody, aby obciążyć plecak. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie źródła mogą być czyste, więc jeśli masz wątpliwości, lepiej zabrać więcej wody 💧.
2. Apteczka – pakujemy: plastry na obtarcia, plastry opatrunkowe, leki przeciwbólowe, leki antyhistaminowe, bandaże (szeroko o apteczce pisaliśmy tutaj www…….) 💉
3. Czołówka - latarka jest nieocenionym elementem naszego plecaka podczas wędrówki w ciemności, szczególnie przy schodzeniu z góry po zmroku. Upewnij się, że masz ze sobą zapasowe baterie. Nawet jeśli nie planujesz wycieczki po zmroku warto być przygotowanym na taką nieprzewidzianą sytuację 🔦
4. Nóż – może być przydatny w wielu sytuacjach od przekrojenia kanapki, wycięcia patyka na ognisko, do przecięcia plastra opatrunkowego czy bandaża. Wybierz mały lekki składany scyzoryk 🔪.
5. Krem z filtrem przeciwsłoneczne: twój skóra może ulec poparzeniu przez promienie słoneczne nawet w chłodniejszych warunkach górskich. Pamiętaj o stosowaniu wysokich filtrów UV na twarz i eksponowane części ciała 🌞.
6. Czapka przeciw słoneczka – pamiętaj ochroń swoją głowę przed słońcem i dużo pij, aby uniknąć udaru cieplnego 🌅.
7. Okulary przeciwsłoneczne- w górach słońce jest silniejsze, dlatego ważne jest, aby chronić oczy przed promieniami UV za pomocą okularów przeciwsłonecznych 🕶.
8. Mapa- nawet jeśli znasz trasę, zawsze warto mieć mapę. Naucz się korzystać z niej przed wyruszeniem na wycieczkę. Mapa i kompas są zwykle dostępne w telefonie, ale pamiętaj, że w góra czasami zanika zasięg i sygnał GPS 🗺️.
9. Folia NRC – możemy użyć jej jako ochrony przed wiatrem i zimnem, folia zapewnia izolację od czynników zewnętrznych❄️ 🥶.
10. Telefon komórkowy i powerbank niezależnie od tego, czy jesteś w górach w celach rekreacyjnych czy zawodowych, zawsze warto mieć ze sobą telefon komórkowy w razie awarii lub nagłej potrzeby kontaktu z innymi osobami. Upewnij się, że masz również zapasową baterię lub power bank, aby naładować swój telefon w razie potrzeby 📞.
11. Przekąski -na całodzienną wycieczkę warto zabrać lekkie posiłki i przekąski bogate w energię, takie jak, batony energetyczne, orzechy czy suszone owoce 🍫.
12. Kanapki i owoce - jeśli planujesz dłuższy dzień w górach, koniecznie weź ze sobą kanapki. Mogą to być kanapki z chleba pełnoziarnistego, z ulubionymi dodatkami, takimi jak mięso, ser, sałata i warzywa. Dzięki temu będziesz miał pełnowartościowy posiłek. Nic nie smakuje lepiej niż świeże owoce na szlaku! Banany, jabłka, pomarańcze czy winogrona są doskonałym źródłem witamin i orzeźwiają w trakcie wędrówki 🍫🍎.
13. Koszulka na zmianę- zabierz ze sobą zapasową koszulkę wykonaną z oddychającego materiału, który odprowadza wilgoć z ciała. Może to być koszulka termoaktywna. Wybieraj jasne kolory twoich ubrań odbijają promienie słoneczne 🎽.
14. Bluza- coś, co zapewni ci izolację termiczną, gdy zrobi się chłodniej. Cieńsze swetry polarowe lub bluzy syntetyczne doskonale sprawdzą się w tej roli. Ważne jest, aby taka kurtka była lekka i oddychająca 👔.
15. Kurtka przeciwdeszczowa- wodoodporna i wiatroszczelna kurtka zapewni nam ochronę przed deszczem i wiatrem 🧥.
16. Długie spodnie – jeśli masz na sobie krótkie spodenki, bo jest bardzo ciepło, nie zapomnij, że pogada w górach jest zmienna. Długie spodnie przydadzą się w wyższych partiach gór, gdy zrobi się zimno lub zacznie padać deszcz. Wybierz trekkingowe spodnie z oddychającego materiału, które szybko schną i częściowo zabezpieczają przed deszczem. Najlepszym rozwiązaniem są spodnie z odpinanymi długimi nogawkami, które oszczędzają miejsce w plecaku 🩳.
17. Skarpetki na zmianę – jeśli należysz do osób, którym pocą się stopy pomimo lekkich, oddychających butów możesz rozważyć zabranie ze sobą skarpet na przebranie 🧦.
18. Worek na śmieci lub/i mokre ubrania- worek zabezpieczy środek naszego plecaka przed mokrymi ubraniami lub brudnymi śmieciami, warto o nim pomyśleć pakując plecak, zajmuje mało miejsca a może być bardzo pomocny 🚮.
19. Papier toaletowy- 🧻
… dodatkowo zalecamy
20. Zainstaluj na telefon bezpłatną aplikacja „Ratunek” – kiedy zdarzy nam się wypadek, zaginięcie w górach lub jesteśmy świadkami wypadku wystarczy użyć aplikacji „Ratunek”, która w trakcie zgłoszenia wypadku podaje dokładną lokalizację osoby dzwoniącej. Aplikacje możesz pobrać ze sklepu Google Play, App Store, Windows Store. 🚑📳
Dodatkowo przypominamy telefony alarmowe:
Ø 985 – GOPR/TOPR
Ø 601 100 300 – GOPR/TOPR
21. Zawsze sprawdzaj aktualne warunki pogodowe. Pogoda w górach jest bardzo zmienna i nieprzewidywalna warto przed samym wyjściem sprawdzić warunki pogodowe nawet jak nic nie zapowiada zmiany pogody ⛅.
22. Zawiadom kogoś, że idziesz na wycieczkę, powiedz, gdzie idziesz i jaką trasą planujesz oraz o której wrócisz, aby w razie wypadku ktoś mógł zgłosić, że nie wróciłeś z wycieczki 🤝.
23. Buty – na górskich wycieczkach ważne jest, aby mieć wygodne i sprawdzone buty zapewniające odpowiednie wsparcie i ochronę przed kontuzjami. Wybierz buty trekkingowe lekkie, które dobrze dopasowują się do stopy i mają solidną podeszwę (o wyborze odpowiednich butów planujemy osobny wpis!) 👟.
24. Włóż na siebie odzież warstwową - pamiętaj, że pogoda w górach może się zmieniać bardzo szybko. Zalecam noszenie kilku warstw ubrań, które możesz zdjąć lub nałożyć w zależności od temperatury i warunków atmosferycznych. Skoncentruj się na odzieży, która oddycha i odprowadza wilgoć (o odpowiedniej odzieży planujemy osobny wpis!) 🧥.
25. Plecak – wygodny, lekki o nie za dużej pojemności. W przypadku krótszych wycieczek, plecak o pojemności około 20-30 litrów. Wybierzmy plecak, wykonany z materiału zapewniającego ochronę przed deszczem i szybkoschnący. Wybierz plecak z miękkim i oddychającym panelem tylnym, aby zapewnić wentylację podczas wędrówki. Plecak powinien również mieć regulowane szelki i pas biodrowy, aby dostosować go do Twojej sylwetki i zapewnić komfort noszenia (o wyborze odpowiedniego plecaka planujemy osobny wpis!) 🎒.
Podsumowując, podczas trekkingu w góry ważne jest pakowanie tylko niezbędnych przedmiotów, aby uniknąć noszenia zbyt dużego obciążenia. Wybieraj lekkie, wielofunkcyjne i praktyczne rzeczy, tak abyś miał wszystko, czego potrzebujesz, jednocześnie minimalizując wagę plecaka.
Comments