top of page

📢📢📢 Jak zwiększyć bezpieczeństwo i efektywność operacji autoratowniczych w jaskini- część 2📢📢📢

TECHNIKA UWALNIANIA POSZKODOWANEGO Z PRZYRZĄDÓW ZJAZDOWYCH

Z WYKORZYSTANIEM PRZYRZĄDU ZJAZDOWEGO I PRZYRZĄDU ZACISKOWEGO TYPU SHUNT

DOJŚCIE DO POSZKODOWANEGO OD GÓRY

🛑 ☠️🛑 ☠️🛑 ☠️🛑 ☠️

To technika, którą możemy zastosować w sytuacji, kiedy jeden z członków zespołu będąc na odcinku linowym z jakiegoś powodu nie może samodzielnie się przemieszczać a partner będący powyżej poszkodowanego musi go zwieść w bezpieczne miejsce.

Przyczyn takiej awaryjnie sytuacji może być wiele, najczęściej jest to wypadek, uraz uniemożliwiający samodzielne poruszanie (uraz barku, złamanie ręki, nogi czy uraz głowy spowodowany uderzeniem kamienia), przyczyną może być stres i panika osoby, która dopiero zaczyna przygodę jaskiniową lub efekt jakieś choroby u naszego poszkodowanego.

Dlaczego ważne jest to, aby partner zwiózł poszkodowanego w bezpieczne miejsce jak najszybciej?

Oczywiście taka sytuacja awaryjna może wymagać wsparcia odpowiednio przeszkolonych ratowników specjalizujących się w akcjach jaskiniowych i ratowników medycznych w zależności od stanu poszkodowanego, jednakże służby ratownicze nie zjawią się zwykle szybko na miejscu wypadku a poszkodowany nie może pozostać uwięziony w uprzęży na linie, bo jest to sytuacja dodatkowo zagrażająca jego życiu i zdrowiu z wielu powodów.


Spokój najważniejszy! W każdej z tych sytuacji najważniejsze jest zachowanie spokoju, rzetelna ocena sytuacji oraz odpowiednie zaplanowanie naszych działań ratunkowych. Ważne jest także współdziałanie z całym zespołem, aby zagwarantować skuteczność i bezpieczeństwo podczas zwiezienia poszkodowanego z odcinków linowych w jaskini.


Krok po kroku co masz zrobić:


1️⃣ Wpinamy się w linę, na której wisi poszkodowany i normalną techniką przemieszczania się po linach na przyrządach zaciskowych schodzimy do poszkodowanego od góry.


PAMIĘTAJ: zejście na przyrządach zaciskowych musi odbywać się w taki sposób, który gwarantuje nieotwarcie języka blokującego przyrządu zaciskowego piersiowego (croll) i przyrządu zaciskowego ręcznego (płanieta/ małpa/ ascension). Jak najbezpieczniej to zrobić?


Przyrząd zaciskowy piersiowy (croll) - naciskamy od góry palcem wskazującym język blokujący crolla (przyrząd zaciskowy piersiowy), patrz fot. 1. , tak aby go odblokować i przesunąć w dół.


Przyrząd zaciskowy ręczny (płanieta/ małpa/ ascension) –

  • metoda 1- naciskamy od góry język blokujący przyrządu zaciskowego ręcznego, patrz fot. 2, tak aby go odblokować i przesunąć w dół.

  • metoda 2- odchylamy kciukiem język blokujący przyrządu zaciskowego ręcznego, patrz fot. 3, tak aby go odblokować i przesunąć w dół.


2️⃣ Po dojściu do poszkodowanego wpinamy karabinek od naszego lonża w karabinek od shunta poszkodowanego, co tworzy nam punkt podczas przepinki w dalszych czynnościach.


3️⃣ Przepinamy swój przyrząd zaciskowy piersiowy (croll) poniżej shunta poszkodowanego i obniżamy swój przyrząd zaciskowy ręczny (płanieta/małpa/ ascension) do poziomu shunta poszkodowanego.


4️⃣ Wypinamy karabinek z naszego lonża z karabinka od shunta poszkodowanego


5️⃣ Wpinamy swój karabinek od lonża w górną część punktu centralnego uprzęży poszkodowanego.


6️⃣ Wypinamy swój przyrząd zaciskowy piersiowy (croll) pozostając w przyrządzie zaciskowym ręcznym (płanieta/małpa/ ascension).


7️⃣ Wpinamy przyrząd zjazdowy (rolka twoja lub poszkodowanego) w punkt centralny uprzęży poszkodowanego, w taki sposób, aby zamek karabinka i ruchoma okładka rolki były skierowane w stronę osoby ratującej. Następnie wpinamy rolkę w luźny odcinek liny pod nami i maksymalnie wybieramy luz oraz blokujemy rolkę.


8️⃣ Zrywamy zablokowanego shunta poszkodowanego jedną z podanych niżej metod:

a) ściągając shunta dwoma rękami w dół,

b) wpinając karabinek ze stópki w szczelinę shunta i stając na stópce,

c) wpinając karabinek od stópki przez linę nad shuntem i stając na stópce.


9️⃣ Wypinamy zerwanego shunta poszkodowanego z liny.


🔟 Spinamy się na krótko z poszkodowanym dwoma zakręcanymi karabinkami:

u poszkodowanego wpinamy jeden karabinek w dolną część karabinka od rolki

u ratownika wpinamy drugi karabinek w górną część ogniwa centralnego uprzęży

spinamy te dwa karabinki ze sobą.


1️⃣1️⃣ Wypinamy swój przyrząd zaciskowy ręczny (płanieta/ małpa/ ascender) z liny.

1️⃣2️⃣ Odblokowujemy przyrząd zjazdowy (rolka) i ze szczególną uwagą przystępujemy do zjazdu. W przypadku dużej różnicy wagi pomiędzy poszkodowanym i tobą zjazd odbywa się z pół blokadą. Pamiętaj, że zjazd z poszkodowanym odbywa się tylko na rolce bez shunta.


1️⃣3️⃣Po zakończonym zjeździe przenosimy poszkodowanego w bezpieczne miejsce.

Rozpinamy się z poszkodowanym ze spięcia na krótko dwoma karabinkami. Wykorzystując lonża (który cały czas jest wpięty do punktu centralnego uprzęży poszkodowanego) oraz fakt, że poszkodowany cały czas jeszcze wisi na linie odciągamy poszkodowanego w bezpieczne miejsce.


Od wielu lat zajmuję nauką technik autoratowniczych. Znajomość tych metod jest kluczowa dla bezpiecznego eksplorowania podziemnego świata. Jaskinie mogą być piękne, ale są też wymagające i pełne zagrożeń, które czasami nie sposób przewidzieć. Dlatego warto poznać odpowiednie techniki ratownicze, które pomogą nam uniknąć niebezpieczeństw i poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Chciałbym Was przekonać, że nie ma nic bardziej ekscytującego niż uczestnictwo w akcjach jaskiniowych. To wyjątkowe doświadczenie, które pozwoli Wam odkrywać wspaniałe formacje skalne, ukryte pod ziemią. Jednak, aby móc cieszyć się tymi chwilami, należy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Na naszym fanpage'u i blogu znajdziecie wiele cennych wskazówek i porad dotyczących technik autoratowniczych. Pragniemy podzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem i pasją, abyście mogli rozwijać swoje umiejętności i czerpać jeszcze więcej radości z tego fascynującego hobby.


79 wyświetleń0 komentarzy

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page