top of page

🏞️ 🚑Jak przygotować idealną apteczkę na wycieczkę w góry?🚑🏞️

Zaktualizowano: 6 lip 2023

Trekking w górach może być ekscytującą i satysfakcjonującą przygodą, ale równocześnie może wiązać się z pewnym ryzykiem. Dlatego ważne jest, abyśmy mieli odpowiednio zaopatrzoną apteczkę, która pomoże nam w przypadku ewentualnych urazów lub nieprzewidzianych sytuacji. Pamiętajmy apteczka jest bardzo ważnym elementem wyposażenia naszego plecaka. Zabieramy ze sobą niezbędne rzeczy, których być może będziemy potrzebować w górach. Elementy, które mogą poczekać na powrót do domu, powinny czekać na nas w domu tak, aby niepotrzebnie nie obciążać naszych pleców. 🏞️


Warto rozważyć wykorzystanie jako apteczki szeroko otwieranej kosmetyczki, tak aby w stresujących sytuacjach mieć łatwy dostęp do całej jej zawartości lub skorzystać ze specjalnie przygotowanych apteczek, które można kupić w sklepie w różnych wariantach. 🌅🎒🌄


📝Na dole artykułu checklista do pobrania!!!


Oto kilka podstawowych rzeczy, które każdy turysta powinien spakować do swojej apteczki na jednodniową wycieczkę w góry:

1. Żelowe plastry na obtarcia – w przypadku odcisków lub pęcherzyków na stopach warto mieć plaster, który pomoże złagodzić ból i zapobiec dalszym uszkodzeniom, z takim plastrem możemy w większości przypadków kontynuować wycieczkę 🩹.

2. Plastry opatrunkowe na rany o różnych rozmiarach i kształtach pomogą nam w zabezpieczeniu drobnych skaleczeń, otarć lub zadrapań 🩹.

3. Paski do zamykania ran – znane także jako paski steri-strip lub szwy zewnętrzne, są używane do zamknięcia mniejszych ran. Doskonale sprawdzą się w przypadku małych ran i cięć do ich bezinwazyjnego zabezpieczania i zamknięcia🩹.

4. Środek odkażający rany – w przypadku ran i silnych otarć dezynfekcja jest niezwykle ważna 🫙.

5. Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne – w przypadku bólu mięśni, skręceń czy innych urazów, leki przeciwbólowe (zawierające paracetamol) i przeciwzapalne (zawierające ibuprofen) mogą pomóc złagodzić objawy i poprawić komfort 💊.

6. Tabletki antyhistaminowe – nawet jeśli dotychczas nie byliśmy alergikami, warto wziąć ze sobą lek antyhistaminowy, który powstrzyma relację uczuleniową, np. to ugryzieniu owadów 💊

7. Żele ze składnikiem antyhistaminowym – pomogą nam do miejscowego łagodzenia świądu wywołanego reakcjami skórnymi takimi jak wysypka, pokrzywka, ukąszenia owadów, oparzenia słoneczne. Żele takie mają działanie chłodzące, kojące i przeciwbólowe 🐝🐜.

8. Elastyczny bandaż – przyda się do unieruchomienia skręconego stawu lub złamanej kończyny 👣 🤕.

9. Pinceta i igła lekarska – będzie pomocna do wyjmowania ewentualnych drzazg lub usuwania kleszczy🕷️ 💉.

10. Rękawiczki jednorazowe (dwie pary) będą niezbędne, gdy będziemy musieli opatrzeć ranę innej osobie, zabezpieczą nas przed chorobami przenoszonymi przez kontakt z krwią 🩸.

11. Zwykły bandaż i gaziki opatrunkowe – przydadzą się do zabezpieczania większych ran, skaleczeń i krwotoków 🤕.

12. Leki, które mogą być nam potrzebne ze względu na nasze przewlekłe choroby – nie możemy zapomnieć o lekach, które mogą stać się dla nas niezbędne ze względu na naszą chorobę przewlekłą💊🫙.

13. Nożyczki – pomocne będą w sytuacji, kiedy będziemy musieli przyciąć bandaż lub plaster ✂.

14. Folia NRC – możemy użyć jej jako ochrony przed wiatrem i zimnem, folia zapewnia izolację poszkodowanego od czynników zewnętrznych❄️ 🥶.


… dodatkowo zalecamy


15. Krem z filtrem – podczas górskich wędrówek bardzo cząstko narażamy naszą skórę na działanie silnego promieniowania UV. Nie zapomnij zatem o kremie z filtrem przeciwsłonecznym 🔥 🌞.

16. Gwizdek – to prosty, ale skuteczny sposób ściągnięcia na siebie uwagi innych w sytuacjach, gdy potrzebujemy pomocy, pamiętaj wiele plecaków ma na wyposażeniu taki gwizdek 📢.

17. Zainstaluj na telefon bezpłatną aplikacja „Ratunek” – kiedy zdarzy nam się wypadek, zaginięcie w górach lub jesteśmy świadkami wypadku wystarczy użyć aplikacji „Ratunek”, która w trakcie zgłoszenia wypadku podaje dokładną lokalizację osoby dzwoniącej. Aplikacje możesz pobrać ze sklepu Google Play, App Store, Windows Store. 🚑📳

Dodatkowo przypominamy telefony alarmowe:

  • 985 – GOPR/TOPR

  • 601 100 300 – GOPR/TOPR

Pamiętajmy, że leki z naszej apteczki są przeznaczone tylko dla nas, zgodnie z prawem leki innym osobą mogą podawać tylko osoby do tego uprawnione po przeszkoleniu medycznym ⚕️.


apteczka checklist viroit
.pdf
Pobierz PDF • 168KB


Jeśli podobał Ci się ten artykuł, obserwuj nasz blog na stronie www.viroit.com aby być na bieżąco z kolejnymi poradami i inspiracjami! ✨ Nie zapomnij również o udostępnieniu tego artykułu swoim przyjaciołom, którzy też uwielbiają wycieczki w góry! 🌟


217 wyświetleń0 komentarzy

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page