top of page

📢📢📢 Bezpieczeństwo akcji jaskiniowych - autoratownictwo jaskiniowe część 3 📢📢📢

Zaktualizowano: 26 lip 2023

TECHNIKA UWALNIANIA POSZKODOWANEGO Z PRZYRZĄDÓW DO WYCHODZENIA – METODA PRZECIWWAGI Z WYKORZYSTANIEM DŁUGIEJ LONŻY

DOJŚCIE DO POSZKODOWANEGO OD DOŁUKrok po kroku co masz zrobić:


1️⃣ Wpinamy się w linę, na której wisi poszkodowany i normalną techniką przemieszczania się po linach na przyrządach zaciskowych podchodzimy do poszkodowanego od dołu.


2️⃣ Wpinamy swoją lonż w górna część punktu centralnego uprzęży poszkodowanego.


3️⃣ Wypinamy przyrząd zaciskowy nożny - (pantin) oraz zdejmujemy stopkę poszkodowanego .


4️⃣ Wypinamy przyrząd zaciskowy ręczny (płanieta/małpa/ ascension) poszkodowanego.


5️⃣ Przepinamy swój przyrząd zaciskowy ręczny (płanieta/małpa/ ascension) oraz swój przyrząd zaciskowy piersiowy ponad przyrząd zaciskowy piersiowy (croll) poszkodowanego.


Kolejne kroki to zbudowanie przeciwwagi, układu pozwalającego podnieść poszkodowanego do góry tak aby wypiąć jego przyrząd zaciskowy piersiowy (croll) .


7️⃣ Wypinamy swojego lonża z naszego przyrządu zaciskowego ręcznego (płanieta/małpa/ ascension) .

8️⃣ Wpinamy dodatkowy karabinek w nasz przyrząd zaciskowy ręczny w dolny otwór przyrządu (płanieta/małpa/ ascension) .


9️⃣ Wpinamy karabinek od naszego lonża w punkt centralny uprzęży poszkodowanego .

🔟 Przepinamy linę naszego lonża przez karabinek wpięty w nasz przyrząd zaciskowy ręczny.


1️⃣1️⃣ Podciągamy do góry maksymalnie nasz przyrząd zaciskowy ręczny, tak aby lina naszego lonża była napięta - w tym momencie mamy już stworzony układ do przeciwwagi.


1️⃣2️⃣ Wypinamy się z naszego przyrządu zaciskowego piersiowego ( croll) i zawisamy w przeciwwadze.


1️⃣3️⃣ Łapiemy poszkodowanego za uda i podnosimy go na przeciwwadze – w tym momencie poszkodowany jest podnoszony do góry a my obniżamy się w dół.


1️⃣4️⃣ Wypinamy przyrząd zaciskowy piersiowy (croll) poszkodowanego z liny.


1️⃣5️⃣ Po wypięciu przyrządu zaciskowego piersiowego poszkodowanego powstanie luz pomiędzy przyrządem zjazdowym a przeciwwagą - w tym celu należy odblokować przyrząd zjazdowy wybrać maksymalnie luz i zablokować przyrząd zjazdowy PONOWNIE aby podczas odpuszczania przeciwwagi ciężar poszkodowanego był przejęty przez przyrząd zjazdowy.


1️⃣6️⃣Spinamy się na krótko z poszkodowanym dwoma zakręcanymi karabinkami: u poszkodowanego wpinamy jeden karabinek w dolną część karabinka od rolki u ratownika wpinamy drugi karabinek w górną część ogniwa centralnego uprzęży spinamy te dwa karabinki ze sobą.

1️⃣7️⃣ Likwidujemy przeciwwagę- wypinamy karabinek lonży z punktu centralnego poszkodowanego, następnie wypinamy przyrząd zaciskowy ręczny (płanieta/małpa/ ascension), który służył nam do przeciwwagi.


1️⃣8️⃣ Przed rozpoczęciem zjazdu robimy porządek w sprzęcie tak, aby podczas zjazdu nic nam nie przesadzało.


1️⃣9️⃣ Odblokowujemy przyrząd zjazdowy (rolka) i ze szczególną uwagą przystępujemy do zjazdu. W przypadku dużej różnicy wagi pomiędzy poszkodowanym i tobą zjazd odbywa się z pół blokadą. Pamiętaj, że zjazd z poszkodowanym odbywa się tylko na rolce bez shunta. 2️⃣0️⃣ Po zakończonym zjeździe przenosimy poszkodowanego w bezpieczne miejsce. Rozpinamy się z poszkodowanym ze spięcia na krótko dwoma karabinkami. Wykorzystując lonża (który cały czas jest wpięty do punktu centralnego uprzęży poszkodowanego) oraz fakt, że poszkodowany cały czas jeszcze wisi na linie odciągamy poszkodowanego w bezpieczne miejsce.


To technika, którą możemy zastosować w sytuacji, kiedy jeden z członków zespołu będąc na odcinku linowym z jakiegoś powodu nie może samodzielnie się przemieszczać a partner będący poniżej poszkodowanego musi go zwieść w bezpieczne miejsce. Przyczyn takiej awaryjnej sytuacji może być wiele, najczęściej jest to wypadek, uraz uniemożliwiający samodzielne poruszanie (uraz barku, złamanie ręki, nogi czy uraz głowy spowodowany uderzeniem kamienia), przyczyną może być stres i panika osoby, która dopiero zaczyna przygodę jaskiniową lub efekt jakieś choroby u naszego poszkodowanego.

Dlaczego ważne jest to, aby partner zwiózł poszkodowanego w bezpieczne miejsce jak najszybciej? Oczywiście taka sytuacja awaryjna może wymagać wsparcia odpowiednio przeszkolonych ratowników specjalizujących się w akcjach jaskiniowych i ratowników medycznych w zależności od stanu poszkodowanego, jednakże służby ratownicze nie zjawią się zwykle szybko na miejscu wypadku a poszkodowany nie może pozostać uwięziony w uprzęży na linie, bo jest to sytuacja dodatkowo zagrażająca jego życiu i zdrowiu z wielu powodów. Spokój najważniejszy! W każdej z tych sytuacji najważniejsze jest zachowanie spokoju, rzetelna ocena sytuacji oraz odpowiednie zaplanowanie naszych działań ratunkowych. Ważne jest także współdziałanie z całym zespołem, aby zagwarantować skuteczność i bezpieczeństwo podczas zwiezienia poszkodowanego z odcinków linowych w jaskini.


Od wielu lat zajmuję się nauką technik autoratowniczych. Znajomość tych metod jest kluczowa dla bezpiecznego eksplorowania podziemnego świata. Jaskinie mogą być piękne, ale są też wymagające i pełne zagrożeń, które czasami nie sposób przewidzieć. Dlatego warto poznać odpowiednie techniki ratownicze, które pomogą nam uniknąć niebezpieczeństw i poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Chciałbym Was przekonać, że nie ma nic bardziej ekscytującego niż uczestnictwo w akcjach jaskiniowych. To wyjątkowe doświadczenie, które pozwoli Wam odkrywać wspaniałe formacje skalne, ukryte pod ziemią. Jednak, aby móc cieszyć się tymi chwilami, należy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Na naszym fanpage'u i blogu znajdziecie wiele cennych wskazówek i porad dotyczących technik autoratowniczych. Pragniemy podzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem i pasją, abyście mogli rozwijać swoje umiejętności i czerpać jeszcze więcej radości z tego fascynującego hobby.


86 wyświetleń0 komentarzy

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page